استاندارد

استاندارد ISO

آشنایی با استاندارد ایزو و دانلود آخرین ویرایشهای ISO

ایزو موسسه ای بین المللی برای استاندارد سازی در انواع رشته ها و صنایع مختلف می باشد که بیش از 30 هزار استاندارد منتشر کرده است و در سطح جهانی ، استانداردهای ISO از مهمترین مراجع استاندارد محسوب می گردند.

سازمان بین‌المللی استانداردسازی (به انگلیسی: The International Organization for Standardization) (به فرانسوی : Organisation internationale de normalisation) که معمولاً به نام ایزو (ISO) شناخته می‌شود، متشکل از نمایندگان موسسات استاندارد سازی ملی است.
این سازمان غیردولتی در سطح وسیع به وضع استانداردهای کلی و جزئی برای هماهنگ‌کردن استانداردهای متفاوت جهانی می‌پردازد. در عمل ایزو به صورت یک کنسرسیوم با ارتباطات قوی با دولت‌ها فعالیت می‌کند. این مؤسسه انواع استانداردهای تجاری و صنعتی جهانی را تعیین می‌نماید. مرکز ایزو در ژنو سویس قرار دارد. … (برگه ایزو در ویکی پدیا)

کمیته های فنی ایزو (Technical Comitee) و روند تولید استاندارد

سازمان ISO متشکل از بیش از 200 کمیته‌ فنی (Technical Committee/TC) بوده که این کمیته ها نیز شامل اعضای فعال (P-Member) و اعضای ناظر (O-Member)  میباشند.این اعضا وظیفه دارند موضوعاتی را که تدوین استاندارد آنها ضروری به نظر می رسد ، بررسی و مطرح نمایند.

پس از موافقت اعضا با موضوع پیشنهادی، مدارک علمی و فنی مربوط (Committee Draft)  تهیه و بین اعضاء (از جمله ایران) توزیع می گردند که پس از انجام اصلاحات لازم به صورت پیش‌نویس استاندارد بین‌المللی (Draft International Standard) در می آیند. پیش‌نویس‌های مذکور مجددا برای اعضاء فرستاده میشوند تا پس از انجام آخرین اصلاحات به عمل آمده و تصویب نهایی، به صورت استاندارد مورد استفاده قرار گیرند. 

درخواست خرید استانداردهای ایزو

آرشیو پارس اکتان، شامل بروز ترین ویرایشهای استاندارد ISO می باشد. ولیکن با توجه به وسعت کاربرد و آیتمهای ایزو، ممکن است بسیاری از مدارک در وبسایت بارگزاری نشده باشند.
در صورتی که استاندارد مورد نظر خود را در آرشیو استانداردهای ISO پیدا نکردید، و یا به تعدادی بالاتر از 20 آیتم نیاز  دارید، می توانید درخواست خود را مبنی بر شماره استاندارد و سال ویرایش مورد نظر، برای ما ارسال کنید . در اسرع وقت کارشناسان ما راهنمایی های لازم در خصوص تهیه و خرید استانداردهای ایزو، را در اختیار شما خواهند گذاشت.

    5/5 __(6 امتیاز)
    دکمه بازگشت به بالا