استانداردمکانیک

استاندارد ASME

استاندارد ASME چیست - آشنایی و دانلود استانداردهای ASME

 ASME چیست ؟

ASME در سال 1880 در ایالات متحده آمریکا تاسیس شد ، ASME یک سازمان غیرانتفاعی حرفه ای است که امکان همکاری ، اشتراک دانش و توسعه مهارت در همه رشته های مهندسی را فراهم می کند . کدها و استانداردهای ASME ، نشریات ، کنفرانس ها ، آموزش مداوم و برنامه های توسعه از اهداف ASME است . این سازمان، اخیراً انجمن بین المللی مهندسین بین رشته ای (ISIE) LLC را تشکیل داده است ، که یک زیرمجموعه جدید است و محصولات ، خدمات و فناوری های جدید و نوآورانه را به جامعه مهندسی وارد می کند.

ASME در دنیا ، بیشتر با استانداردهایی که در زمینه های مهندسی و مخصوصا حوزه نفت و گاز و پتروشیمی منتشر میکند ، شناخته می شود. استاندارد های ASME از مهمترین مراجع علمی برای ساخت ، نصب و بهره برداری از تاسیسات صنعتی است. 

ASME مخفف چیست ؟

ASME متشکل از 4 حرف اول عبارت American Society of Mechanical Engineers به معنی فارسی : جامعه مهندسین مکانیک آمریکا می باشد.

 

 

کدها و استانداردهای ASME 

ASME یکی از قدیمی ترین سازمانهای تدوین استاندارد در آمریکا است. این موسسه تقریباً 600 کد و استاندارد تولید کرده است که بسیاری از زمینه های فنی مانند اتصالات (Fasteners) ، لوله کشی خانگی (Plumbing) ، آسانسور ، خطوط لوله (Pipeline) ، پایپینگ و لوله کشی صنعتی (Piping) ، سیستم ها و اجزای نیروگاهی ، تجهیزات مکانیکال از قبیل بویلر و دیگ بخار و اکسچنجر و صدها موضوع ریز و درشت دیگر را پوشش می دهد. استانداردهای ASME در بیش از 100 کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد و به زبانهای مختلفی ترجمه شده است

کمیته های فنی ASME و لیست استانداردها

ASME BPVC : کد بویلر و مخازن تحت فشار

 

بزرگترین قسمت استاندارد ASME ، هم از نظر اندازه و هم از نظر تعداد داوطلبانی که در تهیه آن نقش دارند ، کدهای موسوم به بویلر و مخازن تحت فشار ASME (BPVC) است.

 BPVC مخفف Boiler and Pressure Vessel Code (به فارسی: کدهای دیگ بخار و مخازن تحت فشار) میباشد که قوانینی را برای طراحی ، ساخت،  نصب ، بازرسی ، مراقبت و استفاده از دیگهای بخار ، مخازن تحت فشار و اجزای هسته ای ارائه می دهد. این کد همچنین شامل استانداردهایی در مورد مواد ، روش های جوشکاری و لحیم کاری و صلاحیت ها ، معاینه غیر مخرب و بازرسی هسته ای در حین کار است.

در واقع امروز همه سکشن های 12 گانه ASME  با تگ BPVC شناخته می گردند. این سکشن های 12 گانه با شماره های لاتین شماره گذاری میشوند که به شرح زیر است:

 • ASME BPVC Section I  _ سکشن 1 : قوانین ساخت پاور بویلر یا دیگ های بخار نیروگاهی
 • ASME BPVC Section IIسکشن 2 : مشخصه های متریال  که شامل 4 پارت است : در پارت A متریال فلزی آهنی ، پارت B متریال فلزی غیر آهنی، پارت C متریال جوشکاری شامل الکترود و فیلر و پارت D به انواع دیگر متریال اختصاص داده شده است.
 • ASME BPVC Section III _ سکشن 3 : قوانین و استاندارد نیروگاه های اتمی
 • ASME BPVC Section IV _سکشن 4 : استاندارد بویلرهای حرارتی 
 • ASME BPVC Section V _سکشن 5 : تست های غیر مخرب (NDT)
 • ASME BPVC Section VI _سکشن 6 : استانداردهای مراقبت و نگهداری بویلرهای حرارتی 
 • ASME BPVC Section VII _سکشن 7 : استانداردهای مراقبت و نگهداری بویلرهای نیروگاهی یا پاور بویلرها 
 • ASME BPVC Section VIII _سکشن 8 : مخازن تحت فشار ( شامل 3 زیر بخش)
 • ASME BPVC Section IX _سکشن 9 : تایید صلاحیت و روشهای جوشکاری و لحیم کاری و بازرسی جوش
 • ASME BPVC Section Xسکشن 10 : مخازن تحت فشار فایبر پلاستیک
 • ASME BPVC Section XI _سکشن 11 : قواعد بازرسی فنی ضمن کار در نیروگاه اتمی
 • ASME BPVC Section XII _سکشن 12 مقررات ساخت و بهره برداری مداوم مخازن حمل و نقل

ASME BPVC Code Cases : همچنین در قسمتی که بنام کد کیس های ASME معروف است ، قوانین و استانداردهای اضافی جمع آوری شده است تا ASME را به مهمترین و جامع ترین استاندارد در زمینه بویلر و مخازن تبدیل کند.

سایر کمیته های فنی ASME برای نشر استاندارد :

استاندارد ASME علاوه بر این سکشن های 12 گانه ، کمیته های دیگری نیز دارد که تقریبا تمامی حوزه های فنی مهندسی را در بر می گیرد. در اینجا به صورت تیتر وار ، این بخش های مختلف را همراه با کاربردهای آن در صنعت به شما معرفی می کنیم.

ASME B16 : مجموعه ای کامل از استاندارد ابعادی متریال برای اتصالات و فیتینگ و فلنج و گسکت و دیگر اقلام پایپینگ

ASME B30 : سری B30 ، به طور کامل به تجهیزات بالابر و جرثقیل می پردازد

ASME B31 : استانداردهای لوله کشی فرآیندی(Process Piping) و لوله کشی نیروگاهی (Power Piping)

ASME A17 : آسانسور و پله برقی

ASME BPE : تجهیزات زیست فناوری

درخواست خرید استانداردهای ASME

آرشیو پارس اکتان، شامل بروز ترین ویرایشهای استاندارد ASME می باشد. ولی ممکن است بسیاری از مدارک در وبسایت بارگزاری نشده باشند.
در صورتی که استاندارد مورد نظر خود را در آرشیوهای سایت پیدا نکردید، و یا به تعدادی بالاتر از 20 آیتم نیاز  دارید، می توانید درخواست خود را مبنی بر شماره استاندارد و سال ویرایش مورد نظر، برای ما ارسال کنید . در اسرع وقت کارشناسان ما راهنمایی های لازم در خصوص خرید استانداردهای ASME ، را در اختیار شما خواهند گذاشت.

لیست موجودی آخرین ویرایشهای استانداردهای ASME در آرشیو پارس اکتان :

  4.9/5 __(27 امتیاز)
  دکمه بازگشت به بالا